The Losers podle EURIPIDA a dalších autorů

Antická bye(ná) party

Autorský antický večírek na rozloučenou. Exit party inspirovaná Euripidovou hrou Alkéstis, jejíž hlavní hrdinka se obětuje za svého muže (krále) a sestoupí do podsvětí. Kdo je oběť a kdo hrdina? V antice? Dnes? Kdo zneužívá a kdo je zneužit? Kdo je kdo a kdo nikdo? Kdo má moc? A kdo nemoc? A co na to veřejné mínění? Co na to smrt? Kdo ví, co znamená Algor Mortis? Mýtus o věčném návratu může začít. A proto hrajte, já ráda tancuju! 

Inscenace je prvním dílem plánované jevištní trilogie s názvem „Lůzři na mole“. V rámci ní budou v sezoně 2024/2025 postupně uvedeny obě absolventské inscenace herecké třídy 2.DB, a navíc divadelní bonus. Jednotlivé díly trilogie jsou propojeny prostorově a scénograficky, ale především dramaturgicky. Rozvíjejí v různé obsahové i formální podobě téma lůzrovství (především coby mentálního stavu člověka a společnosti). Činí tak bez obalu, vážně i s nadhledem a v souvislosti s dnešním světem.


Lůzři (The Losers) bylo původně pojmenování ročníku 2.DB (pod vedením Jiřího Ondry a Radky Fidlerové), které vzniklo spontánně na začátku studia. Zcela přirozeně se později lůzrovství stalo hlavně motivem, který se jako červená nit táhne napříč všemi klauzurami a inscenacemi, kde se různě proměňuje ve vztahu k nám a současně se proměňujeme my ve vztahu k němu.

Hrají

Eliška Fialová
Marek Flutka
Yuliya Kazarovets
Vít Křelina
Václav Lupač
Kristýna Maťátková
Kateřina Zárubová

Režie a pedagogické vedení

Jiří Ondra, Radka Fidlerová

Scénář, koncept

Jiří Ondra a kolektiv 2.DB

Výprava

Karel Czech

Hudební spolupráce

Kristýna Maťátková, Jan Ondra

Pohybová spolupráce

Libuše Králová

Výroba scény

Adam Paulus